The T495X476K035ATE300 is a solid trantalum chip capacitor.
Parametrics
T495X476K035ATE300 absolute maximum ratings: (1)DC Leakage μA @ 25℃ Max: 9.4; (2)DF% @ 25℃ 120 Hz Max: 8.0; (3)ESR mΩ @ 25℃ 100 kHz Max: 65.
Features
T495X476K035ATE300 features: (1)Designed for very low ESR; (2)High ripple current capability; (3)High surge current capability; (4)100% accelerated steady-state aging; (5)100% Surge Current test; (6)Meets or Exceeds EIA Standard 535BAAC; (7)Available tested per DSCC Dwg. 95158; (8)Operating Temperature: -55℃ to +125℃; (9)New Extended Values for Low ESR; (10)Low Equivalent Series Inductance (<2.5nH ESL); (11)Precision-molded, laser-marked case; (12)Symmetrical, compliant terminations; (13)Taped and reeled per EIA 481-1; (14)RoHS Compliant & Leadfree Terminations.
Diagrams
T495X476K035ATE300 outline drawing
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
T495X476K035ATE300
T495X476K035ATE300
Kemet
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35volt 47uF 10% X Case ESR=300
Data Sheet
Quantity
T495
T495
Other
Data Sheet
Negotiable
T495A105K020AHE3K0
T495A105K020AHE3K0
Kemet
Tantalum Capacitors - Solid SMD 20 volts 1.0uF 10% Case A ESR=3000
T495A105K020ATE3K0
T495A105K020ATE3K0
T495A105K025ZTE4K0
T495A105K025ZTE4K0
Tantalum Capacitors - Solid SMD 25volts 1uF 10%
T495A105K035ATE3K0
T495A105K035ATE3K0
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35 volts 1.0uF 10% Case A ESR=3000
T495A105M020ATE3K0
T495A105M020ATE3K0
Tantalum Capacitors - Solid SMD 20 volts 1.0uF 20% Case A ESR=3000