The LP8345CLDX-3.3 is a low-dropout CMOS linear regulator. It is available in 5V, 3.3V, 2.5V, 1.8V or adjustable output versions. Packaged in our 6ld LLP package and 3ld DPAK the device can deliver up to 500mA output current. The applicaitons of the LP8345CLDX-3.3 include Hard Disk Drives, Notebook Computers, Battery Powered Electronics and Portable Instrumentation.
Parametrics
LP8345CLDX-3.3 absolute maximum ratings: (1)VIN,VOUT,VOUT Sense, ADJ: -0.3V to 12V; (2)Storage Temperature Range: -65 to 160℃; (3)Junction Temperature (TJ): 150℃; (4)ESD Rating, Human Body Model: 2kV; Machine Model: 200V.
Features
LP8345CLDX-3.3 features: (1)±1.5% Typical VOUT tolerance; (2)210mV Typical Dropout @ 500mA (VO = 5V); (3)Wide Operating Range 2.7V to 10V; (4)Internal 500mA PMOS Output Transistor; (5)19μA Typical Quiescent Current; (6)Thermal Overload Limiting; (7)Foldback Current Limiting; (8)Zener Trimmed Bandgap Reference; (9)Space saving LLP package; (10)Temperature Range: 0 to 125℃.
Diagrams
LP8345CLDX-3.3 functional block diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
LP8345CLDX-3.3/NOPB
LP8345CLDX-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V .5A 6-LLP